Eterična olja, pridobljena iz različnih rastlin, ljudje uporabljajo že dolgo. Široko se uporabljajo kot aromati. Visoka volatilnost v kombinaciji s kemično aktivnostjo je določila njihovo povpraševanje kot sestavine formulacij, ki se uporabljajo v kozmetologiji in za proizvodnjo parfumov. Uporabljajo se tudi v terapevtske in profilaktične namene.
Zaradi sposobnosti prodiranja globoko v dermis so pogosto vključeni v različne kozmetične maske. Njihova uporaba v čisti obliki se ne izvaja zaradi povečane kemične aktivnosti, ki lahko v tem primeru povzroči hudo draženje. Zato se eterična olja za kožo obraza uporabljajo le v obliki raztopin. Poleg tega osnova za raztopine ni voda, saj se v njej ne raztopijo, temveč različna rastlinska olja. Izjema so primeri, ko je potreben točkovni vpliv na napake. Naravne kreme lahko delujejo tudi kot osnova.
Pomembno! Eteričnih olj ne dodajajte že pripravljenim kremam in drugim kozmetičnim izdelkom. Dejstvo je, da igrajo vlogo transporta za dostavo drugih sestavin raztopine v globino kože, zato lahko njihova uporaba povzroči nepredvidljive posledice.
Kozmetične maske za obraz z eteričnimi olji so lahko učinkovite za vse tipe kože. Glavna stvar je izbrati pravo sestavo maske. Zato je treba poznati lastnosti najpogosteje uporabljenih olj.
Sestavine za mastno kožo
Olja čajevca, jelke, kafre, rožmarina in bergamotke dobro delujejo na problematičen dermis s povečano aktivnostjo žlez lojnic. Ta seznam ni omejen. Poleg tega je treba opozoriti, da imajo mnogi od njih univerzalni učinek na različne tipe kože.
- Olje čajevca se je dobro izkazalo v sestavi mask za problematičen dermis z oslabljenim delovanjem žlez lojnic. Zaradi njegovih antiseptičnih lastnosti je izjemno učinkovit proti aknam, mozoljem in drugim vnetnim manifestacijam te vrste.
- Podobne lastnosti ima tudi olje jelke. Učinkovit je tudi pri vnetjih in ognojkih problematičnega dermisa s povečano vsebnostjo maščobnih izločkov. Poleg tega ima pomlajevalni učinek na površino obraza, jo gladi. Zato se maske za obraz z eteričnimi olji jelke pogosto uporabljajo za toniranje in pomlajevanje starajoče se kože.
- Olje bele kafre ima antibakterijske lastnosti in se uspešno uporablja kot protivnetno sredstvo, saj je del različnih kozmetičnih mask. Takšne maske so uporabne proti aknam, gnojnim izpuščajem in drugim vnetjem, saj pomagajo normalizirati delo žlez lojnic in normalizirati potenje problematičnega dermisa. Prav tako so lahko v pomoč pri posvetlitvi starostnih peg in peg.
- Rožmarinovo olje je glede na sestavo razdeljeno na tri vrste:
- Kamfor-borneol.
- Cineol.
- Verbenonik.
Pri izbiri, katere vrste so v določenem primeru prednostne, je treba upoštevati, da so maske, ki vsebujejo vrsto kafra-borneol, bolj uporabne za problematičen, masten dermis, nagnjen k vnetjem. Za suho kožo s povečanim luščenjem, pa tudi za izsušeno in hrapavo kožo je bolj primeren tip verbenona.
Tečajna uporaba takšnih mask normalizira delovanje žlez lojnic, zmehča in gladi površino obraza ter ji povrne elastičnost. Hkrati se pore očistijo in zožijo. Ima tudi oprijemljiv protivnetni učinek, zato je zelo zahtevan za uporabo pri številnih kožnih boleznih, od furunculoze in dermatitisa do aken.
Aplikacija za suho kožo
Pri odgovoru na vprašanje, katera olja najbolje delujejo na suho usnjico, je treba najprej navesti olja pomaranče, mire, sandalovine, vrtnice in pačulija. Njihova uporaba za vlaženje lahko uspešno nadomesti drage kreme. Vendar njihov vpliv ni omejen na vlago.
- Pomarančno olje se uporablja za suho kožo v fazi izrazite dehidracije. Ujame se s skoraj vsemi baznimi rastlinskimi olji, ki delujejo vlažilno. Maske, ki jih vključujejo, so se dobro izkazale proti brazgotinam in brazgotinam. Poleg tega lahko obnovijo normalno delovanje krvnih žil povrhnjice in s tem odstranijo posledice rozacee. Pomaga tudi pri odpravljanju starostnih peg.
- Mirino olje se uporablja kot terapevtsko in profilaktično sredstvo za zelo suho, razpokano kožo. Lahko hitro ustavi vnetje in rdečico suhe kože, jo zmehča in ji povrne elastičnost.
- Olje sandalovine dobro deluje na suho, povešeno kožo, ki je izgubila svoj naravni ton. Lahko povrne elastičnost in naravni tonus suhe kože, zgladi drobne gube okrog oči in ust. Učinkovito vzpostavlja vodno ravnovesje suhe dehidrirane kože, kar je še posebej pomembno pozimi. Lahko tudi pobeli kožo in posvetli brazgotine in brazgotine.
- Rožno olje je zaradi svoje vsestranskosti zelo priljubljeno. Ne le pomaga pri vlaženju suhe kože, ampak ima tudi učinek zategovanja, popravlja oval obraza in gladi drobne gube. Zmanjšuje tudi preobčutljivost povrhnjice in spodbuja presnovo v celičnih tkivih.
Za napenjanje kože obraza in odstranjevanje njene suhosti se priporoča rožno olje.
- Pačulijevo olje se uporablja za obnovo suhe kože in njeno glajenje. Poveča vlažilni učinek osnovnih rastlinskih olj in zagotovi njihovo prodiranje v globino kože. Zaradi tega pride do kvalitativne nasičenosti celičnega tkiva s hranili.
Eterična olja za pomlajevanje kože
Eterična olja za pomlajevanje obraza imajo največkrat univerzalni učinek in se lahko uporabljajo za vse tipe kože. Razmislite, kateri od njih najbolje vplivajo na pomlajevanje kože.
- Limonino olje lahko pomladi kožo, ne glede na njen tip, in upočasni njeno staranje. Poleg tega stabilizira nastajanje maščobnih izločkov, zožuje in čisti pore na površini obraza. Ima tudi močne belilne lastnosti.
- Pomarančno olje je na voljo v dveh različicah, saj ga lahko pripravimo iz sladkih in grenkih pomaranč. Izdelana iz sladke pomaranče se uporablja predvsem za nego dehidrirane in hrapave ter starajoče se kože. Izdelana iz grenke pomaranče se zaradi svoje sposobnosti normaliziranja delovanja žlez lojnic pogosteje uporablja za mastno kožo. Ne glede na vrsto ima enake protivnetne in belilne učinke.
- Tudi olje ylang ylang je vsestransko uporabno. Lahko popravi in pomladi vse tipe kože. In nič manj učinkovito vpliva na problematična področja površine obraza, zožuje pore in obnavlja normalno presnovo. Zaradi tega se pogosto uporablja ne le za pomlajevanje, ampak tudi, ko se je treba znebiti aken in drugih kožnih vnetij.
Lastnosti aplikacije
Ker so eterična olja kemično in biološko aktivne snovi, je treba pri njihovi uporabi upoštevati številna pravila:
- Ne smejo priti v oči. Če se to še vedno zgodi, morate oči takoj sprati s toplo vodo.
- Po njihovi uporabi je dovoljeno rahlo pordelost kože. Če pa je to povezano s srbenjem ali drugimi neprijetnimi reakcijami, morate spremeniti sestavo ali zagotoviti, da njegov odmerek ni kršen.
- Ne smete zanemariti, kako aroma sestave vpliva na vaš vonj. Če vam je vonj neprijeten, ga je bolje zamenjati, saj je uspešno delovanje sestave med drugim posledica vašega dobrega zdravja.
- Iz istega razloga morate vnaprej vedeti, kako lahko vpliva na vaš splošni ton. Torej, pred spanjem ne smete uporabljati sestave, ki poveča aktivnost telesa. Na enak način zjutraj niso primerne kompozicije s sproščujočim učinkom.